Russian Team Championship. Preliminary

Dates01.02.2018 - 09.05.2018
CityRU, KGS
СистемаМакМагон
Participants216
Rounds8
NPlayerCityGo LevelMM012345678PointsSOSSODOSPlace
1Moskva
6d1035+44+53+10=27-62+19+15½92½71½1
2Igor Burnaevskij
Moskva
2649→2670 (+21)036+45+54+11+28+63+61616
3Timur Sankin
Moskva
2641→2639 (-2)037+12-21+!2118
4Andrej Kashaev
Moskva
2597→2597 (=)038+47+55+13-29-64+22+522½14½
5Dina Burdakova
Moskva
2592→2594 (+2)039+100
6Vjacheslav Kajmin
Moskva
2591→2591 (=)060+14+30-24+3108
7Kim Shakhov
Moskva
2588→2584 (-4)046+65+23-2127
8Igor Popov
Moskva
5d0000
9Savva Mezin
Moskva
2259→2265 (+6)048+59+31-66+3105
10Sankt-Peterburg
6d1044=53=27+1=62=19+35+159367½2
11Grigorij Fionin
Sankt-Peterburg
2725→2713 (-12)045+54-28+2-63+21+36+522½12½
12Dmitrij Surin
Sankt-Peterburg
2694→2701 (+7)029+3+22+399
13Vasilij Andrienko
Sankt-Peterburg
2590→2606 (+16)055+30+4+24+37+515½15½
14Stepan Trubicin
Sankt-Peterburg
2524→2528 (+4)047-31+6-64+23+38+42213
15Elvina Kalsberg
Sankt-Peterburg
2426→2418 (-8)046-040
16Alexej Gorchakov
Sankt-Peterburg
2399→2380 (-19)049+58-65-40-191
17Alexandr Kornjukhin
Sankt-Peterburg
2364→2346 (-18)066-030
18Vladimir Gorzhalcan
Sankt-Peterburg
2242→2253 (+11)059+122
19Respublika Tatarstan
6d1062+27+35+44+53+10-1-159362½3
20Alexandr Dinerstein
Kazan`
7d0000
21Svetlana Shikshina
Kazan`
2659→2672 (+13)063+28+36+45+54+11-3-!51811
22Andrej Kulkov
Kazan`
2636→2624 (-12)064+29+37+47-55+12-4-421½
23Igor Nemlij
Kazan`
2618→2606 (-12)065+31+40+48+59-14-7+52014
24Alexandr Vashurov
Kazan`
2595→2586 (-9)030+38+46+60+13-6-4179
25Stepan Popov
Kazan`
2571→2571 (=)066+133
26Valerij Shikshin
Kazan`
4d0000
27Nizhegorodskaja obla
4d1053=19-10-35=1+44=62+13½94½45¾4
28Nikita Khabazov
Nizhnij Novgorod
2487→2484 (-3)054-21-11-36-2-45+63+225½2
29Jurij Solovjev
Nizhnij Novgorod
2464→2472 (+8)055+22-12-37-4+47-64+322½
30Evgenij Mikhajlov
Nizhnij Novgorod
2372→2366 (-6)056-24-13-38+6+46-65-2236
31Nikita Gorokhov
Nizhnij Novgorod
2303→2338 (+35)060+23-14-39+9+49+66+5167
32Kirill Petrov
Moskva
1d0000
33Ivan Pavlichenko
Nizhnij Novgorod
1k0000
34Nikolaj Grunin
Nizhnij Novgorod
5k0000
35Respublika Karelia
4d101-62+19-27=44+53+10-13½94½42¼5
36Alexej Lazarev
Petrozavodsk
2607→2597 (-10)02-63+21-28+45+54-11-324½4
37Ivan Kulikovskij
Petrozavodsk
2498→2494 (-4)03-64+22-29+47-55+13-321½
38Dmitrij Kornev
Petrozavodsk
2467→2456 (-11)04-65+24-30-46+60+14-3227
39Vladimir Shvecov
Segezha
2345→2330 (-15)05-31-060
40Ivan Maslov
Segezha
2250→2321 (+71)066+23-49+59+16+4127
41Grigorij Rego
Petrozavodsk
4k0000
42Anatolij Ilmast
Petrozavodsk
3k0000
43Roman Eremeev
Petrozavodsk
4k0000
44Krasnodarskij kraj
3d1010=1-62=19-35-27=53+12½95½31½6
45Gennadij Khomukhin
Krasnodar
2445→2394 (-51)011-2-63-21-36-28-55+!123½1
46Vasilij Jakovlev-Chernyshev
Sochi
2373→2386 (+13)015+7-65+24-38-30+60+4145
47Alexandr Kirillov
Krasnodar
2303→2528 (+225)014+4-64+22+37+29+58+62015
48Alexandr Pervushkin
Sochi
2195→2185 (-10)09-23-080
49Eduard Mkrtychev
Krasnodar
2154→2138 (-16)016-66-40-31-61+113½
50Viktor Belkin
Krasnodar
2k0000
51Edvard Rizvanov
Novorossijsk
5k0000
52Ivan Pesockij
Sochi
2k0000
53Cheljabinskaja oblas
3d1027=10=1-62=19-35-44-70-11½103207
54Natalia Kovaleva
CHelyabinsk
2562→2576 (+14)028+11+2-63+21-36+422½11
55Evgenij Manakhov
CHelyabinsk
2452→2435 (-17)029-13-4-64+22-37-45-!1210
56Evgenij Panjukov
CHelyabinsk
2370→2373 (+3)030+71-182
57Vitalij Giljazev
CHelyabinsk
1d0000
58Evgenij Blinov
CHelyabinsk
2120→2124 (+4)016+65-47-72-1181
59Anastasia Stecenko
CHelyabinsk
2093→2084 (-9)018-9-66-23+40-75+2198
60Maria Nevolina
CHelyabinsk
1997→1988 (-9)031-6-24-38-46-74-0220
61Dmitrij Smirnov
CHelyabinsk
1814→1804 (-10)049-73-!030
62Permskij kraj
2d1019-35-44=53=10=1-27-11½96½19½8
63Pavel Makarov
Perm`
2331→2337 (+6)021-36-45+54-11-2-28-126½1
64Jurij Tuzhilin
Perm`
2279→2260 (-19)022-37-47-55-14-4-29-026½0
65Valeria Klochikhina
Solikamsk
2247→2270 (+23)023-38-46-58+16+7-30+3184
66Artemij Pishchalnikov
Solikamsk
2072→2083 (+11)025-40-49+59+17+9-31-3163
67Jurij Ognev
Perm`
1k0000
68Sergej Korolev
Perm`
1k0000
69Ivan Klochikhin
Solikamsk
3k0000
70Respublika Burjatia
2k0102+111+93=77=84+162+120=53+41½34½9
71Vitalij Radnaev
Ulan-Ude`
2499→2520 (+21)0105+94+78+85+163+56+614½14½
72Ivan Kolegov
Novokuzneczk
2248→2334 (+86)0106+113+95+79+86+164+122+58+819½19½
73Zhargal Tsyrenov
Ulan-Ude`
1766→1666 (-100)0103-119+98-81-125-61+!2140
74Oleg Nikolaev
Ulan-Ude`
1755→1855 (+100)0114+87-165+60+312½
75Vladislav Khungureev
Ulan-Ude`
1221→1668 (+447)0104+117-97-80-89+167-123+59-32913
76Bulat Dorzhiev
Ulan-Ude`
1015→947 (-68)0124-040
77Moskovskaja oblast
3d0126+144+84=70=93+120+111+63125¼10
78Anton Chernykh
ZHukovskij
2630→2623 (-7)0145+85+71-94+121+113+51812
79Virzhinia Shalneva
ZHukovskij
2296→2285 (-11)0127+86-72-95+122+114-32511
80Rakhmat Demenshin
Sergiev Posad
2192→2177 (-15)0128+146-88-75+97-123+117+42614
81Mikhail Sas
ZHukovskij
2170→2189 (+19)0147+87+73+98+41313
82Alexandr Tishin
Kraskovo
2083→2093 (+10)0131+148+222
83Roman Nemchenko
Kraskovo
2050→2008 (-42)0129-125+119+272
84Kirovskaja oblast
2k0180+171+77=93=70-201+102+52816½11
85Rinat Magzumov
Kirov
2392→2376 (-16)0181+172-78-94-71-106+2259
86Konstantin Vlasov
Kirov
1879→2050 (+171)079+72-104+2168
87Mikhail Manylov
Kirov
1805→2057 (+252)0183+175+81-98+74+206-103+521½15
88Alexej Ogloblin
Kirov
1803→2034 (+231)0182-173+80+95-205+3166
89Ilja Lazarev
Kirov
1617→1907 (+290)0174+96+75-207+109+474
90Konstantin Shchekotov
Kirov
7k0000
91Polina Novoselova
Kirov
1419→1453 (+34)0184+208+2
92Stanislav Kojkov
Kirov
10k0000
93Primorskij kraj
1d0195+162+70=84=77-126=135=430½14¾12
94Andrej Arkharov
Vladivostok
2371→2350 (-21)0196+163-71-85+78-127-136-224½3
95Sergej Tokarev
Vladivostok
2220→2228 (+8)0197+72-88+79-128+137+4209
96Artur Dergachev
Vladivostok
2157→2105 (-52)0199+89-133+284
97Artur Buketov
Vladivostok
2051→2132 (+81)075+80+140+31111
98Andrej Simdjankin
Vladivostok
1986→1970 (-16)0198+164+73+87-81-131-3165
99Alexandr Shavljugin
Vladivostok
1920→1923 (+3)0167+141-163
100Pavel Nikiforov
Vladivostok
1813→1832 (+19)0165+1
101Irina Ljakhova
Vladivostok
6k0000
102Novosibirskaja oblas
2d070-180+162=144+126+111=84-4291413
103Viktor Gulin
Novosibirsk
2326→2289 (-37)073+183+169-147+130+114+87-51912
104Andrej Pomeranskij
Novosibirsk
2304→2293 (-11)075-182+167+146+129+!113+86-52924
105Roman Li
Novosibirsk
2294→2281 (-13)071-163-010½0
106Valerij Ponomarev
Novosibirsk
2287→2277 (-10)072-181-164+145+128+112-85-326½
107Zhijun Wang
Novosibirsk
1d0000
108Pavel Karasjuk
Novosibirsk
1970→1951 (-19)0184+152+133+117-351
109Gleb Cherepanov
Novosibirsk
1645→1634 (-11)089-040
110Artem Utkin
Novosibirsk
6k0000
111Ivanovskaja oblast
1k0210+70-120+126=153+102=77-428½1214
112Nikola Nikolich
Moskva
2245→2325 (+80)0211+122+127-154+106+42015
113Dmitrij Kukharkin
Ivanovo
2205→2215 (+10)0212+72-123+128+155+104-78-43012
114Konstantin Makarchev
Ivanovo
1971*→1966 (-5)0214+74-125+129-158+103-79+4207
115Alexej Litov
Ivanovo
3k0000
116Jurij Zakhovaev
Ivanovo
1332→1372 (+40)0124+144
117Ilja Gromov
Ivanovo
1079→1531 (+452)0215-75+133+160+108+80-414½7
118Alexandr Beljaev
Ivanovo
11k0000
119Vladimir Smirnov
Ivanovo
371→371 (=)073-83-040
120Respublika Udmurtia
4k0153=210+111-135+171+77-70=427½12½15
121Jurij Beljaev
Izhevsk
2340→2336 (-4)0154-136+172-78-1141
122Alexej Tolstukhin
Izhevsk
2098→2100 (+2)0155-211-112-137+175+79-72-2305
123Dmitrij Vetoshkin
Izhevsk
1901→1930 (+29)0158+212+113-140+178+80-75-4187
124Lev Ponomarev
Izhevsk
839→1022 (+183)0160+213+116-179+76+432
125Viktoria Shchennikova
Izhevsk
832→973 (+141)0214+114-142-83-73+292
126Samarskaja oblast
3k077-201+195+111=102-93=162+424½10½16
127Leonid Gubarkov
Samara
2114→2158 (+44)079-202+196+112+94+163+!51411
128Leonid Bychkov
Tol`yatti
1950→1937 (-13)080-203+197+113-106-95-164+!3161
129Dmitrij Ertner
Tol`yatti
1864→1973 (+109)083+204+198+114+104-!166+!513½
130Roman Saraskin
Samara
1533→1584 (+51)0205+103-165+!294
131Alexej Li
Samara
1439→1546 (+107)082-199+98+297
132Maxim Poplavskij
Samara
8k0000
133Kirill Jakubovskij
Tol`yatti
1228→1213 (-15)0117-108-96-090
134Alexej Vasiljev
Tol`yatti
14k0000
135Sverdlovskaja oblast
3d0162-186+144=120-210+171+93=420½17
136Ilja Trunilin
Ekaterinburg
2404→2376 (-28)0163-145-121-94+110½2
137Vladimir Poljakov
Ekaterinburg
2372→2339 (-33)0164+122-172+95-2
138Igor Pogarcev
Ekaterinburg
2316→2246 (-70)0165-211-00
139Alexandr Grokholskij
Hanty`-Mansijsk
2236→2223 (-13)0188+146-212+173-2
140Oleg Novikov
Ekaterinburg
2201→2171 (-30)0169-187+147+123-214+174+97-4145
141Sergej Sonin
Ekaterinburg
2124→2131 (+7)0151+178+99+333
142Andrej Barys
Novoural`sk
2063→2045 (-18)0189-125+172
143Denis Ajupov
Ekaterinburg
2056→2056 (=)0191+213+233
144Magadanskaja oblast
2k0186+77-135=102-162-195+210+22718
145Sergej Pavlov
Magadan
2336→2324 (-12)0188+78-136+106-163-196+211-321
146Artem Tingajkin
Magadan
2112→2143 (+31)0187+80+139+104-164+197+214+613½
147Vladimir Bal
Magadan
1869→1849 (-20)0189+!81-140-103-165-198+213+325
148Timofej Knjazev
Magadan
1733→1730 (-3)082-020
149Maria Ustjuzhina
Magadan
5k0000
150Polina Rakhmatulina
Magadan
1624→1619 (-5)0191+!167-152
151Vadim Veprinskij
Magadan
1614→1613 (-1)0141-215+!163
152Ljubov Rudova
Magadan
1552→1556 (+4)0108-199+174
153Krasnojarskij kraj
1d0120=195=171=162=111-180=186+21½1019
154Kirill Denisov
Krasnoyarsk
2462→2458 (-4)0121+196+172+163+112-181-187+520½10½
155Sergej Tegaj
Krasnoyarsk
2300→2294 (-6)0122+197+173+164+113-182-189+519½
156Wei Zhao
Krasnoyarsk
2d0000
157Alexej Bazhenov
Krasnoyarsk
4k0000
158Viktor Sidorov
Krasnoyarsk
1771→1718 (-53)0123-198-!175-165-114-183+191+219½3
159Roman Uglev
Krasnoyarsk
12k0000
160Veronika Syzko
Krasnoyarsk
716→639 (-77)0124-176-117-184+!190-1130
161Sona Mikaeljan
Krasnoyarsk
526→524 (-2)0199-167-070
162Novgorodskaja oblast
2k0135+93-102=153=144+70-126-329½11¼20
163Vladimir Voroncov
Velikij Novgorod
2344→2358 (+14)0136+94+105+154-145+71-127-!4226
164Jaroslav Kanarev
Velikij Novgorod
1939→1918 (-21)0137-98-106-155-146-72-128-!0300
165Dmitrij Denisov
Velikij Novgorod
1868→1884 (+16)0138+100-158+147+74-130-!3115
166Alexej Nursubin
Sankt-Peterburg
4k0129-!050
167Nikolaj Ermolaev
Velikij Novgorod
1760→1766 (+6)099-104-161+150+75+3104
168Ekaterina Volmanova
Velikij Novgorod
5k0000
169Pavel Vorobjev
Borovichi
1556→1766 (+210)0140+103+299
170Stanislav Tikhonov
Velikij Novgorod
14k0000
171Tomskaja oblast
2d0201+84-153=186+120-135-180=323½21
172Pavel Pristupa
Tomsk
2367→2364 (-3)085+154-188+121+137-181-317½
173David Klassen
Tomsk
2330→2286 (-44)088-155-139+1102
174Dmitrij Shevelev
Tomsk
2021→1988 (-33)0203+!89-189-140-182-1190
175Andrej Karpenko
Tomsk
1922→1929 (+7)0202+!87-158+187+122-3103
176Lev Burtelov
Tomsk
1916→1927 (+11)0205+160+191+344
177Viktor Novoselov
Tomsk
1819→1820 (+1)0208+184+2
178Anton Lukjanenok
Tomsk
1758→1752 (-6)0123-141-183+181
179Evgenij Krasutskij
Tomsk
1130→1043 (-87)0124-040
180Jakutia
10k084-102-210=195=201+153=171=319½622
181Viktor Pavlov
YAkutsk
2331→2380 (+49)085-106+212+196+205+!154+172+61513
182Alexandr Fedorov
YAkutsk
2094→2159 (+65)088+104-214+197+206+155+174+617½12½
183Nikita Neustroev
YAkutsk
1678→1578 (-100)087-103-215-198-!207+158-178-119½1
184Grigorij Kychkin
YAkutsk
100→100 (=)091-108-216-199-208-160-!177-015½0
185Vladimir Barakhsanov
YAkutsk
25k0000
186Omskaja oblast
7k0144-135-201+171-195=210+153-18323
187Sergej Mazaev
Omsk
1948→1909 (-39)0146-140-175-197+211-154-1241
188Sergej Lilo
Omsk
1810→1823 (+13)0145-139-205+172-196-!1101
189Ivan Pakhotin
Omsk
1597→1927 (+330)0147-!142+206+174+198+214+155-5157
190Alexandra Khokhlova
Omsk
690→727 (+37)0208-216+160+22
191Pavel Jakovlev
Omsk
686→849 (+163)0150-!143-207+176-199-213+158-2142
192Sergej Sibara
Omsk
16k0000
193Elena Pasko
Omsk
18k0000
194Irina Molodykh
Omsk
19k0000
195Khabarovskij kraj
5k093-153=126-180=186=144-201=22224
196Sergej Skljarov
Habarovsk
1970→1940 (-30)094-154-127-181-188+!145-205-1231
197Inden Klinkov
Habarovsk
1524→1489 (-35)095-155-128-182-187-146-206+!1272
198Maria Zabolotnaja
Habarovsk
1476→1444 (-32)098-158+!129-183+!189-147-207-!2203
199Andrej Makarov
Habarovsk
1460→1446 (-14)096-161+131-184+191+152-208+!494
200Julia Makarova
Habarovsk
10k0000
201Arkhangelskaja oblas
5k0171-126-186-210+180-84-195=2025
202Andrej Epifanovskij
Severodvinsk
1712→1699 (-13)0175-!127-080
203Alexej Sobolev
Arhangel`sk
1667→1642 (-25)0174-!128-040
204Sergej Shukhtin
Arhangel`sk
1649→1614 (-35)0129-050
205Andrej Rodzevich
Arhangel`sk
1472→1462 (-10)0176-130-188-211-181-!88-196+121½1
206Valentin Lazarev
Kotlas
1450→1512 (+62)0189-214+182-87+197-!2175
207Pavel Zavjalov
Arhangel`sk
1263→1163 (-100)0191-213-183-89-198+!1102
208Andrej Usachev
Arhangel`sk
953→946 (-7)0177-190+215-184+91-199-!213½2
209Igor Belan
Severodvinsk
12k0000
210Respublika Khakasia
5k0111-120-180=201-135-186-144-22½26
211Evgenij Rudik
Abakan
2475→2471 (-4)0112-122+205+138+187+145+5117
212Maxim Shcherbak
Abakan
1538→1511 (-27)0113-123-181-139-0160
213Sergej Brjukhanov
Abakan
1164→1080 (-84)0124-207+143-191-147-1121
214Grigorij Saraev
Abakan
1122→1061 (-61)0114-125-182-206-140-189-146-029½0
215Sergej Zareckij
Abakan
982→1359 (+377)0117+183+208+151-!3
216Evgenij Vetoshkin
Abakan
107→165 (+58)0184+190-120